تماس بگیرید : 03137737057
فاکس :03137724711

طراحی و مهندسی تابلو برق های ضدانفجار

آخرین مقالات

سوالی دارید؟

نیاز به کمک دارید؟

تماس با ما

طراحی و مهندسی تابلو برق های ضدانفجار بسیار پیچیده تر از تابلو برق های معمولی است. در این مقاله قسمتی از الزامات مورد نیاز برای طراحی و مهندسی تابلو برق های ضدانفجار ارائه می گردد. اولین قدم برای طراحی بررسی زون محیط مستعد خطر انفجار است. نوع گاز عامل انفجار، میزان گاز، سیستم تهویه، دمای محیط، فضای باز و بسته بودن محیط، عملیات های کاری و ودیگر پارامتر های موثر در ایجاد انفجار بررسی می گردد. با بررسی این عوامل نوع حفاظت مورد نیاز برای تابلو برق انتخاب می گردد.

به طورمثال یک تابلو برق برای راه اندازی موتور پمپ استایرن قرار است راه اندازی شود. با بررسی پارامتر های ذکر شده زون انفجاری تابلو زون یک است. طبق استاندارد ATEX استایرن در گروه IIA  قرار می گیرد. بنابر این تابلوی که باید برای پمپ استایرن استفاده شود باید دارای حفاظت Exd داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر گروه بندی گاز ها می توان از جدول زیر کمک گرفت

پس از این که گروه گاز، نوع گاز انفجاری و زون قرارگیری تجهیز مشخص شد، می بایست دمای شروع انفجار آن را گاز مشخص شود. در شرایطی که عامل انفجار گرد و غبار است می بایست دمای شروع انفجار در دو وضعیت ابری و لایه ای مشخص شود. منظور از دمای شروع انفجار در حالت لایه ای، نشته شدن غبار بر روی کف یا دیواره های معدن بوده و منظور از دمای شروع انفجار در حالت ابری، پخش شدن غبار در فضای معدن است. معولا در معادن زغالسنگ گاز متان بزرگترین عامل انفجار است. پس از انفجار گاز متان در معادن زغالسنگ غبار های زغال که به صورت لایه ای در کف معدن جمع شده بودند در فضای اتمسفر معدن به صورت ابری پخش می شود. در صورتی که دمای اتمسفر معدن از دمای ابری غبار زغالسنگ بیشتر باشد یک انفجار ثانویه اتفاق خواهد افتاد.

هدف از مشخص کردن دمای شروع انفجار گاز و غبار مشخص کردن کد دمایی تجهیز ضدانفجار است. در جدول زیر دمای شروع انفجار گاز های مختلف نشان داده شده است.

با دانستن دمای شروع انفجار می توان با استفاده از جدول زیر کدینگ دمایی تابلو ضدانفجار را به دست آورد.

در مقاله بعدی به ادامه این مبحث به صورت مفصل تری پرداخته خواهد شد.

 

اشتراک گذاری :

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

این وب سایت متعلق به شرکت هن سن الکتریک میباشد و تمامی حقوق آن محفوظ میباشد.
طراحی توسط شرکت پدیده